Breadcrumb Nedir?

0
Breadcrumb nedir

Breadcrumb, yani Türkçe karşılığı ile sayfa işaretleri yolu, sitenize gelen ziyaretçinin nerede olduğunu gösteren önemli bir haritadır.

Web sitelerin SEO konusunda başarılı olabilmesi için bu çalışmanın yapılması şarttır. Google ve diğer arama motorlarının önemle üzerinde durdukları bir konu olması, tüm web site sahiplerini yakından ilgilendirmektedir.

İnternet sitelerinin kuruluş amacı hizmet sunmak, ürün satmak veya bilgi paylaşımı yapmaktır. Bu işlemi yaparken kullanıcıların rahat hareket etmesini sağlamak kadar arama motorlarının botlarının sitedeki hiyerarşiyi takip edebilmeleri de çok önemlidir. Breadcrumb, Türkçe karşılığı ile “sayfa işaretleri yolu” demektir. Yani ziyaretçinin nerede olduğunu gösteren bir harita gibi düşünebilirsiniz. Breadcrumb, daha çok alt kategorisi olan siteler için geçerlidir, genellikle sitenin üst kısmında Ana sayfa/Kategori/Alt Kategori/Konu şeklinde gösterilir. E-ticaret veya blog sitelerinde kullanılan bu özellik, hem arama motoru botlarının hiyerarşiyi takip edebilmesi hem de kullanıcının geriye dönmesini kolaylaştıran bir yöntemdir. Sitenin kullanılabilirlik ölçüsünü önemli oranda etkileyen Breadcrumb, yeni nesil sitelerde mevcuttur, ancak daha önceden tasarlanan ve yeni arama motoru algoritmalarına uyumlu olmayan sitelerde yoktur.

Kullanıcıların sayfalar arasında daha rahat gezinebilmesi için bir haritaya veya yol gösterici bir navigasyona ihtiyaçları olacaktır. Tıpkı labirent oyunlarında çıkışı gösteren ok işareti gibi Breadcrumb da bu amaçla kullanılır ve ziyaretçinin sayfalar arasında daha hızlı dolaşmasını sağlar, önceki sayfaya geri dönmesine yardımcı olur. E-ticaret sitelerinde ürün sayısı fazla olduğu için kullanıcı geri dönmede zorlanabilir, ancak bu yöntemin kullanıldığı sitelerde işlem daha rahat gerçekleşir. Bir de önemli bir avantajı da ziyaretçinin sitede daha uzun süre zaman geçirmesidir, çünkü ziyaretçi aradığı ürün veya bilgiyi bulduktan sonra siteden çıkmak isteyebilir fakat Breadcrumb özelliğinin olması, ziyaretçinin geri dönüp ilgili alanlarda daha fazla araştırma yapmasına yardımcı olabilir.

Breadcrumb Nasıl Yapılır?

Breadcrumb, genellikle yeni nesil WordPress sitelerde hazır olarak sunulmaktadır, ayrıca yeni nesil web tasarımlarda da bu özellik bulunmaktadır. Fakat buna karşın bulunmayan sitelerde yapımı eklenti yardımı ile veya kod yardımı ile yapılabilmektedir. Temaların functions.php dosyasına eklenen bazı kodlar yardımı ile gerçekleştirilebilen bu işlem, kullanıcı deneyimini arttırmak ve ziyaretçi sayısını arttırabilmek için önemli bir etkendir.

WordPress, dünyada en fazla kullanılan açık kaynak kodlu yazılımdır. Birçok özelliği kolaylıkla kullanıma sunan ve çoğu eklentisi ücretsiz olan bu sistemde, Breadcrumb kurulumu iki şekilde yapılabilir. Birinci yöntem ilgili eklentiyi (Plugin) bularak kurmak, ikincisi ise kod yardımı ile birkaç işlem ile tamamlamaktır.

WordPress’te Breadcrumb Yapımı

Temanın single.php dosyasına aşağıdaki kodları yapıştırarak navigasyon menüsünün görünmesini istediğiniz yerine yapıştırın.

<ul id=”crumbs”><li><a title=”Son Bilge” href=”/”>Son Bilge</a></li><li><?php the_category(‘, ‘); ?></li><li><?php the_title(); ?></li></ul>

Bu kod işleminde, sırasıyla; Ana sayfa/Kategori/Konu gösterilmiş oldu. Kodlar üzerinde farklı çalışmalar yapılarak daha da geliştirilebilir. Ancak genel olarak Breadcrumb yapımı bu işlemler sonucunda yeterli olmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here